Nejste přihlášni

Přihlásit?

Dropdowny z ACF kategorie s ikonami
pohadkacek.cz
Říkanky a básničky
2
min
O Zpívající Veverce Veronice

Na starém dubu u potoka,
žila veverka, co neměla oka
jen pro oříšky a hry lesní,
ýbrž pro písničky, zpěv nebeský.

Veronika, to jméno její znělo,
s úsměvem, co slunce v létě pletlo.
Místo sbírání zásob na zimu,
zpívala si ráda k dubovému kmenu.

„Cvrnk, cvrnk, potůčku,
zpívám ti písničku!
O slunci, co hřeje,
a kvítku, co se směje.“

Jednoho dne přišel k dubu ježek,
zamyšlený, s tváří jako střep.
„Veroniko,“ řekl tiše, „mám trápení,
ztratil jsem smích a nemám radosti ani zdání.“

Veronika se usmála a řekla:
„Poslouchej chvíli, ať tvá duše zkřehlá,
se ohřeje písničkou mou,
o radosti, co žije v každém z nás, věř mi mou!“

Začala zpívat o padající hvězdě,
o listech, co tančí v podvečerní besedě.
O kamarádství, co hory přenáší,
a o úsměvu, co smutek odnáší.

Ježek poslouchal s otevřenou pusou,
a v očích se mu zablesklo jakousi rusou
barvou, co smích připomíná,
Veronika věděla, že se blíž ke štěstí spíná.

Nakonec se ježek zasmál z plna hrdla,
Veronika s ním, radost se v lese vlnila.
„Děkuji, Veroniko,“ ježek řekl vděčně,
„Tvá písnička mi vrátila, co bylo ztraceno, bezpečně!“

Od té doby zpívala Veronika pro všechny,
pro ptáčky, pro srnky, pro potůčky lenivé.
A každý, kdo ji poslouchal chvíli jen,
nalezl v srdci radost a úsměv den.

Ponaučení z toho plyne prosté,
písnička dokáže zázraky, vězte.
I smutek promění v radost a smích,
proto zpívejte si, lidičkové, všichni!

2
min
O Koblížkovi Pepíčkovi a Ztraceném Smíchu

Na paloučku v lesíčku,
bydlel koblížek Pepíčku.
Nebyl z těsta, ani z mouky,
ale z legrace, smíchu, touhy.

Byl to koblížek veselý,
všude samé rozesmělý.
Ale jednou ráno v máji,
Pepíček se k smíchu neměl.

Pročpak se dnes nesměješ?
Proč se trápíš, Pepíčku můj?
Zeptal se ho motýl Mirek,
s křídly, jako slunce jas.

„Ztratil jsem smích, kamaráde,
vůbec ho tu už nemám více.
Nevím, co si počít mám,
když už se smát vůbec neumím.“

„Neboj se, já ti pomůžu,
smích tvůj ztracený najít.
Půjdeme spolu po lesíčku,
a smích tvůj brzy uvidíš.“

Letěl Mirek, skákal Pepík,
přes potůčky, mezy, stráně.
Až potkali ježka Karla,
s bodlinkami na zádech.

„Co hledáte, kamarádi,
v lese takto rozesmátí?“
Zeptal se jich ježek Karel,
s úsměvem na kulaté tváři.

„Hledáme smích, ježku Karlíku,
ztratil ho koblížek Pepíček,
pomůžeš nám ho najít?
víme, že jsi velký znalec.“

„Smích se hledá tam, kde radost,
a kde srdce s láskou plane.
Pojďte se mnou na jahody,
tam se smích jistě ukáže.“

Šli k jahodám, zpívali si,
až se lesem nesl smích.
Pepíček se rozesmál zase,
smích se vrátil na jeho líce.

Uvědomil si, že smích,
nemůže se ztratit nikam pryč.
Je v nás všech, stačí se jen,
na svět usmívat s láskou.

A tak koblížek Pepíček,
zase smál se s kamarády.
A já tobě, milé dítě,
říkám: „Směj se, a svět bude krásný!“.

2
min
O Zpívající Veverce Veronice

Na starém dubu u potoka,
žila veverka, co neměla oka
jen pro oříšky a hry lesní,
ýbrž pro písničky, zpěv nebeský.

Veronika, to jméno její znělo,
s úsměvem, co slunce v létě pletlo.
Místo sbírání zásob na zimu,
zpívala si ráda k dubovému kmenu.

„Cvrnk, cvrnk, potůčku,
zpívám ti písničku!
O slunci, co hřeje,
a kvítku, co se směje.“

Jednoho dne přišel k dubu ježek,
zamyšlený, s tváří jako střep.
„Veroniko,“ řekl tiše, „mám trápení,
ztratil jsem smích a nemám radosti ani zdání.“

Veronika se usmála a řekla:
„Poslouchej chvíli, ať tvá duše zkřehlá,
se ohřeje písničkou mou,
o radosti, co žije v každém z nás, věř mi mou!“

Začala zpívat o padající hvězdě,
o listech, co tančí v podvečerní besedě.
O kamarádství, co hory přenáší,
a o úsměvu, co smutek odnáší.

Ježek poslouchal s otevřenou pusou,
a v očích se mu zablesklo jakousi rusou
barvou, co smích připomíná,
Veronika věděla, že se blíž ke štěstí spíná.

Nakonec se ježek zasmál z plna hrdla,
Veronika s ním, radost se v lese vlnila.
„Děkuji, Veroniko,“ ježek řekl vděčně,
„Tvá písnička mi vrátila, co bylo ztraceno, bezpečně!“

Od té doby zpívala Veronika pro všechny,
pro ptáčky, pro srnky, pro potůčky lenivé.
A každý, kdo ji poslouchal chvíli jen,
nalezl v srdci radost a úsměv den.

Ponaučení z toho plyne prosté,
písnička dokáže zázraky, vězte.
I smutek promění v radost a smích,
proto zpívejte si, lidičkové, všichni!

2
min
O Koblížkovi Pepíčkovi a Ztraceném Smíchu

Na paloučku v lesíčku,
bydlel koblížek Pepíčku.
Nebyl z těsta, ani z mouky,
ale z legrace, smíchu, touhy.

Byl to koblížek veselý,
všude samé rozesmělý.
Ale jednou ráno v máji,
Pepíček se k smíchu neměl.

Pročpak se dnes nesměješ?
Proč se trápíš, Pepíčku můj?
Zeptal se ho motýl Mirek,
s křídly, jako slunce jas.

„Ztratil jsem smích, kamaráde,
vůbec ho tu už nemám více.
Nevím, co si počít mám,
když už se smát vůbec neumím.“

„Neboj se, já ti pomůžu,
smích tvůj ztracený najít.
Půjdeme spolu po lesíčku,
a smích tvůj brzy uvidíš.“

Letěl Mirek, skákal Pepík,
přes potůčky, mezy, stráně.
Až potkali ježka Karla,
s bodlinkami na zádech.

„Co hledáte, kamarádi,
v lese takto rozesmátí?“
Zeptal se jich ježek Karel,
s úsměvem na kulaté tváři.

„Hledáme smích, ježku Karlíku,
ztratil ho koblížek Pepíček,
pomůžeš nám ho najít?
víme, že jsi velký znalec.“

„Smích se hledá tam, kde radost,
a kde srdce s láskou plane.
Pojďte se mnou na jahody,
tam se smích jistě ukáže.“

Šli k jahodám, zpívali si,
až se lesem nesl smích.
Pepíček se rozesmál zase,
smích se vrátil na jeho líce.

Uvědomil si, že smích,
nemůže se ztratit nikam pryč.
Je v nás všech, stačí se jen,
na svět usmívat s láskou.

A tak koblížek Pepíček,
zase smál se s kamarády.
A já tobě, milé dítě,
říkám: „Směj se, a svět bude krásný!“.

pohadkacek.cz
kontakt@pohadkacek.cz
Umělecká 618/7,
170 00 Praha 7 - Holešovice
Může se hodit
Kontaktujte nás